top of page

2021 Ağustos Ayı Gökyüzü Gözlem Rehberi

Gezegenler, asteroitler ve meteorlar ile Ağustos, astronomik olaylar için yılın en iyi aylarından biridir. Bu da tahmin edebileceğiniz gibi yılın en iyi meteor yağmuru olan Perseids'ten kaynaklanıyor. Ancak bu ay gece gökyüzünde görülmeye değer tek şey Perseidler değil. Ağustos gecelerinde gökyüzünde görülecek çok şey var! Üstelik Samanyolu'nun Galaktik Merkezini de fotoğraflayabilirsiniz.


Fotoğrafını çekebileceğiniz bir başka şey ise yıldız izidir (Star Trails). Aile ve arkadaşlarınızı kesinlikle şaşırtacaksınız. Yıldız izi nedir diye merak ediyorsanız uzun pozlama ile yıldızların gökyüzündeki hareketlerinin kaydedilmesine yarayan ve astrofotoğrafçılıkta kullanılan bir tekniktir. Gece dışarı çıkıp fotoğraf çekmek için her zaman mükemmel bir bahanedirler.

Ama her şeyden önce, kaçırmayın bu tarihleri sakın kaçırmayın: 2 Ağustos'ta Satürn'ü muhalefette fotoğraflayabilirsiniz. Yılın diğer zamanlarından daha parlaktır ve bütün gece görünür. Samanyolu'nun Galaktik Merkezini fotoğraflamak için Yeni Ay haftasından (8 Ağustos) yararlanın. 12-13 Ağustos'ta Perseids Meteor Yağmuru olacak. Bu gecelerde Ay oldukça ince olacak. Yani hiç Ay ışığı olmayacak. Doğanın içinde vakit geçirmek için müthiş bir zamanlama. 20 Ağustos'ta Jüpiter'i muhalefette fotoğraflayabilirsiniz. Dünya'ya en yakın konumunda ve görünen yüzü -2.7 büyüklüğündeki Güneş tarafından tamamen aydınlatılıyor. 22 Ağustos'taki Dolunay ise muhteşem bir görüntü elde etmek için çok iyi bir fırsattır.Burada Ağustos 2021'de meydana gelen en önemli gök olaylarının tam listesine sahipsiniz.


Not: Göksel olayların bu astronomi takvimi, ayın evreleri, meteor yağmurları, tutulmalar, muhalefetler, kavuşumlar ve diğer ilginç olaylar dahil olmak üzere önemli gök olaylarının tarihlerini içerir. Bu takvimdeki astronomik olayların çoğu çıplak gözle görülebilir, ancak bazıları en iyi görüntüleme için iyi bir çift dürbün gerektirebilir. Lütfen tüm tarihlerin ve saatlerin Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC) olarak verildiğini unutmayın, yerel tarih ve saatinize dönüştürülmesi gerekir.


 • 2 Ağustos: Satürn karşıt konumda

Ağustos başı Satürn'ü ve halkalarını görmek için en iyi zaman olacak çünkü gaz devi 2 Ağustos'ta karşıt konuma ulaşacak. 06:01 UTC'de Satürn, Dünya'ya en yakın konumunda ve görünen yüzü Güneş tarafından 0,2 büyüklüğünde tamamen aydınlatılıyor. Bu yüzden Satürn gece gökyüzünde en büyük ve en parlak haliyle gece boyunca görülebilir.


Bu, Satürn'ü ve 24º'lik bir açıyla eğik olan halkalarını gözlemlemek ve fotoğraflamak için en iyi zamandır. Bu, neredeyse sahip olabilecekleri maksimum eğimdir, böylece onları net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. Ancak Dünya'ya en yakın konumunda bile olsanız, Satürn'ü çıplak gözle ancak yıldız şeklinde bir ışık noktası olarak ayırt edebilirsiniz. Gece boyunca manzarasının keyfini çıkarabilecek ve bu muhteşem gezegenin ve halkalarının fotoğraflarını çekebileceksiniz. Gezegeni halkalarıyla birlikte görmek için bir teleskop kullanabilirsiniz.

 • 8 Ağustos: Yeni Ay

Ay, Dünya ile Güneş arasındadır, bu nedenle Ay'ın parlak tarafı Dünya'dan uzağa bakar. Ay evresi 13:51 UTC'de %0'dır. Yeni Ay'ın etrafındaki günler, gece gökyüzünü fotoğraflamak için harikadır. Kuzey Yarımküre'de geceler kısadır, ancak bunlardan iyi yararlanırsanız ve örneğin Avrupa'nın güneyindeyseniz, Galaktik Merkezi tamamen dikey olarak fotoğraflayabilirsiniz. Ve eğer Brezilya'daysanız, Galaktik Merkezin yüksekliği ile oynayabilir ve neredeyse istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.


Ayrıca Yıldız İzlerini de yakalayabilirsiniz. Hiç bir sirkumpolar yakaladınız mı? O zaman denemek için iyi bir zaman.


 • 10 Ağustos: Ay ve Mars'ın kavuşumu

Mars, 00:42 UTC'de Ay'ın 4.2º güneyinden geçiyor. Ay -8.7 büyüklüğünde ve Mars 1.8 büyüklüğünde. Şu anda Ay evresi %2.6'dır.

 • 11 Ağustos: Ay ve Venüs kavuşumu

Bu gece Ay ve Venüs yakın bir yaklaşım sergileyecek. 10 Ağustos gecesi Ay ve Venüs birbirlerinin 4°17' mesafesinden geçecekler. Bu, bir teleskopla veya dürbünle görülemeyecek kadar uzak, ancak bunun sizi caydırmasına izin vermeyin. Venüs, 06:59 UTC'de Ay'ın 4.2º güneyinden geçiyor. Ay -10.0 büyüklüğünde ve Venüs -4.0 büyüklüğünde. Şu anda Ay evresi %8,6'dır. İkisini de görmek için mükemmel bir gece olacak.


 • 12-13 Ağustos: Perseids Meteor Yağmuru

Gece gökyüzünü seviyorsanız, 12 Ağustos gecesini bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu zaten biliyorsunuz - bu, Kahramanların zirvesi! Meteor Yağmuru, 17 Temmuz - 24 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşecek. Ancak fotoğraf çekmek için en iyi gece 12-13 Ağustos arasıdır. Perseids meteor yağmuru her yıl Ağustos ortasında zirve yapar; 2021 yılında ise bu zirvenin 12 Ağustos saat 02:05 UTC'de saatte 110'a kadar meteor görmeyi bekleyebilirsiniz!


2020 Perseidler, Kesikköprü Barajı. Mustafa AydınBu, kuzey yarım küredeki sıcak havayla birleştiğinde, onu yılın en popüler meteor yağmuru yapıyor. Perseids Meteor Yağmuru, Dünya, Comet 109P/Swift-Tuttle tarafından bırakılan bir enkaz akışından geçtiğinde meydana gelir. Swift-Tuttle'ın 133 yıllık bir yörünge periyodu var, ancak dünyanın yörüngesindeki ve enkaz akışının genişliğindeki farklılıklar nedeniyle yıllık bir meteor yağmuru yaşıyoruz.


Perseidleri tespit etmek için, kuzeydoğu gökyüzündeki bir noktadan yayılan onları arayın. Geçen yılın neredeyse dolunay durumunun görüş beklentilerine engel olduğu zamandan farklı olarak, bu yıl ay yalnızca %22,7 oranında aydınlatılacak ve gökyüzünde çok daha az ışık kirliliği sunacak. Bu nedenle meteor yağmurundan keyif alma koşulları çok iyidir.


 • 18 Ağustos - κ-Cygnid Meteor Yağmuru

Ağustos ayındaki ikinci meteor yağmuru 18 Ağustos gecesi gerçekleşecek. Bu gece, saatte yaklaşık 3 meteor hızında κ-Cygnid meteor yağmurunun zirvesini arayabilirsiniz. Bu meteor yağmuru, birkaç gün önceki Perseidler kadar bombastik değil, ancak Ay sadece %1 aydınlanacak - neredeyse yeni olacak - ve kayan yıldızlar oldukça seyrek olsa bile, bir yıldız gözlemi ve meteor gözlemi gecesi için ideal.


κ-Cygnid meteorlarını tespit etmek için Cygnus yakınlarındaki Draco takımyıldızlarını arayın. 18'inde, κ-Cygnid meteorları, kuzeydoğu ufkunun yukarısında, gökyüzünün bu bölgesinden yayılıyor gibi görünecek.


 • 19 Ağustos - Asteroid 43 Ariadne

Asteroid 43 Ariadne, adlandırılmış tüm asteroitler arasında en güzel isme sahip; Theseus'un Minotaur'dan kaçmasına yardım eden, tanrı Dionysos'un karısı olan ve labirentler ve labirentlerle ilişkilendirilen Yunan kahramanı Ariadne'nin adını almıştır.


19 Ağustos gecesi, 43 Ariadne muhalefette olacak ve ışıl ışıl parlayacak. Ariadne, Flora asteroit ailesinin ikinci en büyüğüdür ve Kova takımyıldızında görülecektir. Ne yazık ki, parlak (% 93) aydınlatılmış bir ay, beklentilerin görülmesini engelleyebilir.


 • 19 Ağustos: Merkür ve Mars kavuşumu

Mars, 04:06 UTC'de Merkür'ün 0.0º kuzeyinden geçiyor. Merkür -0.5 büyüklüğünde ve Mars 1.8 büyüklüğünde. Şu anda Ay evresi %86,4'tür.

 • 20 Ağustos: Jüpiter karşı konumda

00:16 UTC'de Jüpiter, Dünya'ya en yakın konumunda ve görünen yüzü -2.7 büyüklüğünde Güneş tarafından tamamen aydınlatılıyor. Yılın diğer zamanlarından daha parlaktır ve gece boyunca görülebilir. Bu, Jüpiter'i ve gezegenin her iki yanında parlak noktalar olarak görünen en büyük dört uydusunu gözlemlemek ve fotoğraflamak için en iyi zamandır. Ancak, Dünya'ya en yakın konumunda bile olsanız, Jüpiter'i çıplak gözle ancak yıldız şeklinde bir ışık noktası olarak ayırt edebilirsiniz. Gezegeni birlikte bir ışık noktası olarak daha net görmek için bir çift iyi dürbün kullanın.


 • 21 Ağustos: Ay ve Satürn kavuşumu

Jüpiter ile ikinci yakın yaklaşımına benzer şekilde Ay, 20 Ağustos gecesi Satürn ile ikinci bir yakın yaklaşım gerçekleştirecek. Bu gece gökyüzünde birbirlerinin 3°42' mesafesinden geçecekler. Bu, bir teleskop veya dürbünle görülemeyecek kadar uzaktır, ancak parlak %98'lik aydınlatmayı kullanarak Satürn'e ve onun ikonik halkalarına atlayabilirsiniz.

 • 22 Ağustos: Ay ve Jüpiter'in kavuşumu

Jüpiter, Satürn'ü gökyüzünde takip etmeye devam ediyor (geçen yılki Büyük Kavuşumdan beri) ve bu nedenle 21 Ağustos gecesi Ay ile kendi yakın yaklaşımı ve kavuşumu var. Çünkü Ay ve Jüpiter arasındaki bu yakın yaklaşım, birbirinden 3°57' mesafe içinde geçecek. Bu, tek bir teleskopla veya dürbünle görülecek kadar yakın değil, ancak Satürn'de olduğu gibi, hem Ay hem de Jüpiter parlak ve fark edilmesi kolay olacak.


 • 22 Ağustos: Dolunay

Ay, Dünya'nın karşı tarafındadır, bu nedenle Güneş onu tamamen aydınlatır. Dolunay 12:03 UTC'de. Dolunay günleri, onu ilginç bir konu ile fotoğraflamak için mükemmeldir.


 • 24 Ağustos - Asteroid 89 Julia

Ağustos gecesi gökyüzündeki son asteroit görüntüleme fırsatı için 89 Julia, Ay sona ererken muhalefete ulaşacak. O gece, Kova takımyıldızındaki parlak ışıklı asteroidi arayın. 89 Julia büyük bir ana kuşak asteroittir ve bu nedenle yıldız buluculu iyi bir teleskopla (veya iyi bir gece gökyüzü uygulaması olan dürbünle) tespit edilmesi biraz daha kolay olsa da, Ay da %92 oranında aydınlatılacaktır.


Yaratıcılığınızla birlikte birçok şekilde fotoğraflarla oynayabilirsiniz. Eminim sonuçlar muhteşem olacaktır. Çektiğiniz fotoğrafları bize de göndermeyi unutmayın! Instagram'dan @stellarxperiences hesabımızı etiketleyerek fotoğrafları bizimle de paylaşın.


2021 Eylül Ayı Gözlem Rehberinde tekrar görüşmek üzere, diğer yazılarımızı da okumayı unutmayınız!


Yelda GÜNDEĞER


Kaynaklar:


358 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page