2021 MART AYI GÖKYÜZÜ GÖZLEM REHBERİNİZ

Güncelleme tarihi: 8 Mar 2021


Fotoğraf Mustafa AYDIN - Markarian's Chain


2021 yılı; teleskoplarımızı ve dürbünlerimizi kullanmak, gece gökyüzünde daha fazla nesne ve asteroit tespit etmek için harika bir yıl ve yaşasın ki nihayet Mart ayı geldi! Mart ayı boyunca, Samanyolu Galaksimizin kalbinin dünyada görünürlüğü daha uzun olacak ve bu da gökyüzü fotoğrafçılığı için büyük bir fırsat oluşturacaktır. Mart 2021’de gece gökyüzünün tadını çıkarmak için bilmeniz gereken her şey burada. Mart ayı astrofotoğrafçılar arasında "galaksi ayı" olarak kabul edilir. Gece boyunca pek çok galaksi dürbün ve teleskoplarla gözlenebilir ve fotoğraflanabilir. Kapak fotoğrafı "Markarian's Chain" olarak bilinen Başak Galaksi Kümesine mensup galaksilerin görüldüğü bir bölgedir. İsmini bu galaksi dizisini ya da zincirini 1970'lerde keşfeden Ermeni Astrofizikçi B.E. Markarian'dan alır.


Fotoğraf Mustafa AYDIN.


Gökyüzü objelerinin konumlarını bulmak için buraya tıklayınız.

  • 5 Mart: Jüpiter ve Merkür kavuşumu

Jüpiter ve Merkür, 5 Mart sabahı şafakta doğu-güneydoğu ufkunun hemen üzerinde birbirlerine çok yakın bir kavuşum içinde olacaklar. Merkür, çok daha parlak olan Jüpiter’in sol üst köşesine oturacak; Güneş Sistemimizin en büyük gezegeni olan Jüpiter, en küçüğü olan Merkür’ü yedi kat daha fazla gölgede bırakacak. Bu iki gezegeni gün doğumundan yaklaşık yarım saat önce dürbün ile izleyebilmemiz mümkün olacak.

  • 6 Mart – En büyük batı uzamasında Merkür

Merkür’ün yörüngesi, Güneş’e Dünya’nınkinden daha yakındır, bu da onun her zaman Güneş’e yakın göründüğü ve çoğu zaman Güneş’in parlaklığı nedeniyle solduğu anlamına gelir. Onu Güneş’ten en büyük ayrılığına (en büyük uzama) her ulaştığında yalnızca birkaç gün gözlemleyebiliriz.


Bu fenomen kendini yaklaşık 3-4 ayda bir tekrar eder ve Merkür’ün Güneş’in doğusunda veya batısında olmasına bağlı olarak sabah veya öğleden sonra dönüşümlü olarak meydana gelir. Güneş’in batısında bulunduğunda, Güneş’in hemen önünde yükselir ve batar. Bu, Merkür’ü görmek için en iyi zamandır çünkü sabah gökyüzünde ufukta en yüksek noktasında olacaktır.


Gün doğumundan hemen önce doğu gökyüzünde Merkür’ü arayalım. 6 Mart, Merkür’ü en büyük batı uzamasında fotoğraflamak için kaçınılmaz bir fırsat olacak.

  • 9 ve 10 Mart: Ay, Jüpiter, Merkür ve Satürn dörtlü oluşumu

9 ve 10 Mart’ta gün doğumundan yaklaşık yarım saat önce güneydoğuya baktığımızda, Merkür, Satürn ve Jüpiter’i sol alttan sağ üste mükemmel bir çizgide göreceğiz. Üçü de şafak öncesi gökyüzünde çıplak gözle görülebilecek ve ortadaki en parlak Jüpiter olacak.


Hilal Ay, aşağıda ve sağda gizlenen üçlüye eklenecek ve üçlü gezegeni çerçeveleyecek. Her gezegen parlak bir nokta olarak görünecek. Merkür, en sönük ve Jüpiter en parlak olacak. Dört gezegeni de çıplak gözle kolayca görebileceğiz.


Dürbünle Jüpiter’in en büyük dört uydusunu tespit edebilecek, küçük bir teleskop ile de Satürn’ün halkalarını görebileceğiz. Dünya’nın Merkür ve Güneş’e göre konumu nedeniyle, en içteki gezegenin diskinin sadece yarısı bize aydınlatılmış görünecek. Sonuç olarak; Merkür, teleskopla çeyrek Ay’ın minyatür bir versiyonu gibi görünecek.

  • 13 Mart – Yeni Ay

Ay, Dünya’nın Güneş’le aynı tarafında yer alacak ve gece gökyüzünde görünmeyecek. Bu, galaksiler ve yıldız kümeleri gibi sönük nesneleri gözlemlemek için ayın en iyi zamanı çünkü müdahale edecek Ay ışığı yok.


  • 20 Mart – Mart Ekinoksu

Güneş, doğrudan ekvatorun üzerinde parlayacak ve dünya genelinde neredeyse eşit miktarda gündüz ve gece olacak. Bu aynı zamanda Kuzey Yarımkürede ilkbaharın ilk günü (ilkbahar ekinoksu) ve Güney Yarımkürede sonbaharın ilk günüdür. (sonbahar ekinoksu)


Buna ek olarak, ekinoks sırasında Kuzey Işıklarını kovalamanın özel bir güzelliği var: her zamanki parlak yeşilden daha fazla renge sahipler!


  • 28 Mart – Dolunay

Ay, Dünya’nın karşı tarafındadır, bu nedenle Güneş onu tamamen aydınlatır. Güneş ve yüzü tam olarak aydınlatılacağı için Ay, Dünya’nın karşı tarafında yer alacaktır. Bu aşama 18:49 UTC’de gerçekleşir.


Bu dolunay, ilk Kızılderili kabileleri tarafından Solucan Ay olarak biliniyordu. Çünkü bu; yılın, toprağın yumuşamaya başlayacağı ve solucanların yeniden ortaya çıkacağı zamandı. Bu ay aynı zamanda Karga Ay, Kabuk Ay, Sap Ayı ve Mercimek Ay olarak da bilinir.


Kaynaklar:

204 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör