NİSAN 2021 GÖKYÜZÜ GÖZLEM REHBERİ

Güncelleme tarihi: 3 Nis 2021

2021 Nisan ayı diğer aylara göre nispeten sakin bir aydır ancak gece gökyüzü fotoğraf çekmek için mükemmel fırsatlarımız olacaktır.


Başlangıç olarak tavsiyem Yeni Ay haftasında gökyüzünde parlayan Samanyolu Galaktik Merkezini zirvede yakalamanızdır.


Fotoğrafını çekebileceğiniz bir başka şey ise yıldız izidir (Star Trails). Aile ve arkadaşlarınızı kesinlikle şaşırtacaksınız. Yıldız izi uzun pozlama ile yıldızların gökyüzündeki hareketlerinin kaydedilmesine yarayan ve astrofotoğrafçılıkta kullanılan bir tekniktir.


Ayrıca eklemek isterim ki Nisan ayının başında burçlar ışığını hala yakalayabilirsiniz. Gün batımından sonra, yine gün batımı yönünde görebilmek mümkün olacaktır.


Nisan ayında fotoğraflamak için kaçırmayın diyeceğim olayları aşağıda bulabilirsiniz. Ardından günbegün gök olaylarına geçeceğim.


 • 17 Nisan'da Mars ve Ay'ın birleşimini fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğraflarınızı bizimle de paylaşmaktan çekinmeyiniz! :)

 • 21-22 Nisan'da Lyrids Meteor Yağmuru olacak. Bu gecelerde, Ay ışığı sebebiyle meteor yağmurunun tadını çıkarmak pek mümkün olmayabilir. Tabii ki hepsi bulunduğunuz yerle alakalı.

 • 27 Nisan'da ise Süper Ay. 2021'deki iki Süper Ay'ın ilki olacak! Ek olarak, Ay Dünya'ya en yakın noktasında ( 357.615 km) olacağı için normalden daha büyük görünecek.

Nisan 2021'de meydana gelen en önemli gök olaylarının tam listesine burada sahipsiniz. Bu yazıyı gökyüzü gözlem rehberiniz olarak kullanabilirsiniz.

 • 2 Nisan: Sombrero Gökadası (M104)

Gözlem için uygun bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.

 • 5 Nisan: M94

Gözlem için uygun bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.

 • 6 Nisan: Ay ve Satürn'ün Birleşimi

Satürn, Ay'ın 3.6º kuzeyinden sabah 08:30 UTC'de geçecektir. Uydumuz Ay, -11.3 büyüklüğünde, Satürn 0.5 büyüklüğünde olacak ve Ay evresi de %29.9 olacaktır.

 • 7 Nisan: Ay ve Jüpiter'in Birleşimi

Jüpiter, Ay'ın 4.2º kuzeyinde olacak ve saat 07:18 UTC'de geçecektir. Ay, -10.9 büyüklüğünde ve Jüpiter ise -2.1 büyüklüğünde olacak ve bu anda Ay evresi% 21.3 olacaktır.

 • 12 Nisan: Yeni Ay

Ay, Dünya ile Güneş arasında olacağı için Ay'ın karanlık tarafı Dünya'ya bakacaktır. Ay'ın evresi, 02:32 UTC'de % 0 olacaktır. Yeni Ay'ın çevresindeki günler, geceleri gökyüzünü fotoğraflamak için muazzam zamanlardır.


Nisan ayında Samanyolu Galaktik Merkezi'ni görmek mümkün olacak ve bulunduğunuz yere göre ufukta yakalamak mümkün olacaktır. Polaris veya yıldız izlerini de yakalayabilir, çevresel kutuplar, kemerler ve köşegenler oluşturabilirsiniz.


Bulunduğunuz yerde yıldız izleri ve Samanyolu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz PhotoPills uygulamasını da kullanabilirsiniz.

 • 15 Nisan: Girdap Gökadası (M51)

Gözlem için uygun bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.

 • 17 Nisan: Ay ve Mars'ın Birleşimi (Ayrıca Mars'ın gizlenmesi)

12:08 UTC'de Mars, Ay'ın 0.0º kuzeyinden geçecektir. Ay, -11.0 büyüklüğünde ve Mars, 1.5 büyüklüğünde olacaktır. Bu sırada Ay evresi, % 24.1'dir. Ayrıca Mars, Ay'ın arkasına gidecektir.

 • 18 Nisan: M3 yıldız kümesi

Gözlem için iyi bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.

 • 21-22 Nisan: Lyrids Meteor Yağmuru

Lyrids meteor yağmuru, 14 - 30 Nisan tarihleri arasında başlayacaktır fakat fotoğraflamak için en mükemmel gece 21-22 Nisan arasındadır. Zirve, saatte 20 göktaşı ile 22 Nisan 01:41 UTC'de olacaktır. Bu sırada Ay evresi % 68,3 olacaktır. Bu sebeple Ay ışığı fazla olacak ve buna bağlı olarak da bu meteor yağmurunun tadına varmak pek mümkün olmayabilir. Çünkü Ay'ın parlaklığından dolayı diğer gök cisimlerini gözlemlemek zorlaşır.

 • 23 Nisan: Fırıldak Gökadası (M101)

Gözlem için iyi bir konumda olacaktır. Nerede olduğunu bulmak için buraya tıklayınız.

 • 27 Nisan: Dolunay (Süper Ay)

Yılın ilk Süper Ayı. Bu Dolunay, olağanüstü bir şekilde Ay'ın Dünya'ya en yakın olduğu zamana yaklaştığında gerçekleşir. Yalnızca 357.615 km uzaklıkta. Bu sebeple Ay, diğer zamanlara göre daha parlak ve daha büyük görünür. Ay'ın ortalama yıllık büyüklüğünden daha büyük olduğu için buna Süper Ay deniyor.


Yelda GündeğerFotoğraf: Can İnelli


Kaynaklar

238 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör