top of page

2021 Temmuz Ayı Gökyüzü Gözlem Rehberi

Temmuz ayı, Samanyolu'nun Galaktik Merkezini fotoğraflamak için harika bir aydır. Ancak her şeyden önce 5 Temmuz'da Merkür'ü en büyük batı uzamasında fotoğraflayabilirsiniz. Samanyolu'nun Galaktik Merkezini yakalamak için Yeni Ay haftasından (10 Temmuz) yararlanmayı es geçmeyin. Samanyolu Galaktik Merkezini ve yıldız izlerini fotoğraflamak için yerler aramaya şimdiden başlayabilirsiniz.


30-31 Temmuz'da Delta Aquariids Meteor Yağmuru var ancak o gecelerde, Ay Işığı nedeniyle tadını çıkarmak için koşullar çok iyi olmayabilir. Yine de moralleri bozmayalım, çünkü hepsi bulunduğunuz yere bağlı! 24 Temmuz'da ise optimum görünürlüğü ile dolunay olacak.
Fotoğraf Okan BOZAT - Gökçeova / Muğla - 2021


2021 Temmuz Ayında Gerçekleşen En Önemli Gök Olaylarının Listesi

Not: Göksel olayların bu astronomi takvimi, ayın evreleri, meteor yağmurları, tutulmalar, muhalefetler, kavuşumlar ve diğer ilginç olaylar dahil olmak üzere önemli gök olaylarının tarihlerini içerir. Bu takvimdeki astronomik olayların çoğu çıplak gözle görülebilir, ancak bazıları en iyi görüntüleme için iyi bir çift dürbün gerektirebilir. Lütfen tüm tarihlerin ve saatlerin Eşgüdümlü Evrensel Zaman (UTC) olarak verildiğini unutmayın, yerel tarih ve saatinize dönüştürülmesi gerekir.


- 5 Temmuz: Merkür En Büyük Batı Uzamasında


Merkür 04:01 UTC'de en büyük uzamasına ulaştığında, Güneş'in 21.6º batısında bulunur ve 0.3 büyüklüğünde parlar. Merkür'ün yörüngesi Güneş'e Dünya'dan daha yakındır, bu da Güneş'e her zaman yakın göründüğü ve çoğu zaman Güneş'in parlaklığı nedeniyle solması anlamına gelir. Onu, Güneş'ten en büyük ayrılığına (en büyük uzama) her ulaştığında yalnızca birkaç gün gözlemleyebilirsiniz.


Bu fenomen yaklaşık 3-4 ayda bir kendini tekrar eder ve Merkür'ün Güneş'in doğusunda mı yoksa batısında mı olduğuna bağlı olarak sabah veya öğleden sonra dönüşümlü olarak gerçekleşir. Güneş'in batısında bulunduğunda, Güneş'ten hemen önce doğar ve batar. Gün doğumundan önce görünür. Merkür'ü fotoğraflamak için en iyi zaman, gün doğumundan kısa bir süre öncesidir.


- 8 Temmuz: Ay ve Merkür kavuşumu


Merkür, 04:39 UTC'de Ay'ın 3.4º güneyinden geçiyor. Ay -8.8 büyüklüğünde ve Merkür 0.0 büyüklüğünde. Bu sırada Ay evresi %3.3'tür.


- 10 Temmuz: Yeni Ay


Ay, Dünya ile Güneş arasındadır, bu nedenle Ay'ın parlak tarafı Dünya'dan uzağa bakar. Ay evresi 01:18 UTC'de %0'dır. Yeni Ay'ın etrafındaki günler, gece gökyüzünü fotoğraflamak için harikadır. Temmuz ayında Samanyolu'nun Galaktik Merkezi görülebilir. Kuzey Yarımkürede geceler kısadır, ancak bunlardan iyi yararlanırsanız fotoğraflayabilirsiniz.


Ayrıca Yıldız İzlerini de yakalayabilirsiniz. Yaratıcılığınızla birlikte birçok şekilde fotoğraflarla oynayabilirsiniz. Eminim sonuçlar muhteşem olacaktır.- 12 Temmuz: Ay ve Venüs kavuşumu


Venüs, 09:10 UTC'de Ay'ın 3.2º güneyinden geçiyor. Bu sırada Ay -9.5 büyüklüğünde ve Venüs -3.9 büyüklüğünde. Bu sırada Ay evresi %5,7'dir.


- 12 Temmuz: Ay ve Mars'ın kavuşumu


Mars, 10:11 UTC'de Ay'ın 3.2º güneyinden geçiyor. Ay -9.5 büyüklüğünde, Mars ise 1.8 büyüklüğünde. Şu anda Ay evresi %5,9'dur.


- 13 Temmuz: Venüs ve Mars'ın kavuşumu


Mars, Venüs'ün 0.3º güneyinden 19:22 UTC'de geçiyor. Venüs -3.9 büyüklüğünde ve Mars 1.8 büyüklüğünde. Bu sırada Ay evresi %14.4'tür.


- 24 Temmuz: Dolunay

Ay, Dünya'nın karşı tarafındadır, bu nedenle Güneş onu tamamen aydınlatır. Dolunay 02:38 UTC'de. Dolunay günleri, onu ilginç bir konu ile fotoğraflamak için mükemmeldir.


Photo by Xain Sheikh on Pexels.com


- 24 Temmuz: Ay ve Satürn kavuşumu


Satürn, 16:38 UTC'de Ay'ın 3.5º kuzeyinden geçer. Ay -12,7, Satürn ise 0,2 büyüklüğündedir. Şu anda Ay evresi %99,4'tür.


- 26 Temmuz: Ay ve Jüpiter'in kavuşumu


Jüpiter, 01:21 UTC'de Ay'ın 4.1º kuzeyinden geçiyor. Ay -12,6, Jüpiter -2.8 büyüklüğündedir. Şu anda Ay evresi %95,0'dir.


Çektiğiniz fotoğrafları bize de göndermeyi unutmayın! Instagram’dan “@stellarxperiences” şeklinde etiketleyerek çektiğiniz fotoğrafları bizimle de paylaşabilirsiniz!


2021 Ağustos Ayı Gözlem Rehberimizde tekrar görüşmek üzere, diğer yazılarımızı da okumayı unutmayın!


Yelda Gündeğer


Referanslar

300 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page