VENUS OPTICS LAOWA 15MM F/2.0 İNCELEMESİ

Teknik Özellikler


Test Edildiği Makine: Sony A7III

StellarX Skoru: 5 / 5Kutu İçeriği


Laowa 15mm f/2 Lens

Ön Lens Kapağı

Arka Lens Kapağı

Parasoley


İlk İzlenimler


Oldukça sofistike ve yüksek kaliteli optik tasarıma sahip olan bu lens, ismindeki Zero-D (Zero Distortion) ibaresinden anlaşılabileceği gibi 15mm’lik ultra geniş açıya sahip olmasına rağmen neredeyse hiç biçim bozulması göstermiyor. Sınıfının en hızlı Full Frame Sony E Mount lensi olan Laowa 15mm f/2 lensinin görüş açısı 110 derece. Ultra geniş açıya sahip olmasına rağmen 72mm çapındaki filtre dişleri ile filtre kullanımına da uygun bir lens. Ayrıca 15 cm’lik minimum netleme mesafesi ile sıradışı kareler yakalamanız mümkün. Bir nevi geniş açı makro etkisi veriyor.


Lensi ilk elimize aldığımızda malzeme kalitesi olarak yüksek kaliteli bir lens ve oldukça rijit bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Buna rağmen kompakt boyutu ile rahatça taşınabilir. Diyaframı kademeli olarak değil de sessiz bir şekilde yumuşak geçişler ile değiştirmek isterseniz manuel açıklık halkasının üzerinden bu geçişi yapabiliyorsunuz. Lensin en büyük eksikliği ise EXIF verilerinin kameraya aktarılmasını sağlayan elektronik çip. Bu eksikliğin sonucu olarak Lightroom gibi fotoğraf işleme yazılımlarında diyafram verileri görülemiyor ve lens profillerinin otomatik olarak tanımlanamıyor. Sahada çekim yaparken kullanmış olduğunuz diyaframı cep telefonunuzun notlar kısmına yazabilirsiniz.


Buraya tıklayarak Venus Optics web sitesinden lens profilini manuel olarak indirebilirsiniz.


Ayrıca bu lenste otomatik netleme olmadığını da belirtmeliyiz. Ancak otomatik netleme Astrofotoğrafçılıkta kullanılmadığı için bunu bir eksiklik olarak görmüyoruz. Astrofotoğrafçılıkta her zaman manuel olarak sonsuza netleme yaptığımız göz önünde bulundurularak bu lensin hem netleme hem de sonsuza netleme performansının çok başarılı olduğunu söylemek isteriz.


Stellar Xperiences olarak incelememizi Sony A7III gövdesi ile gerçekleştirdik.


Bu lens tamamen metal ve cam elemanlardan oluşuyor. Üretim kalitesi oldukça üst seviye. Sağlam ve rijit bir izlenim veriyor. Kullanım esnasında verdiği his ise kusursuz diyebiliriz. Netleme halkası inanılmaz derecede hassas netleme ayarı yapmanıza imkan tanıyor. Lensin üzerindeki sonsuzluk ibaresi de tam olarak sonsuz netleme ayarına denk geliyor. Bu da Venus Optics’in kalite konusunu ciddiye aldığını gösteren bir detay. Kutu içeriğine dahil olan parasoley ise metal ve yine kaliteli bir his sağlıyor.


Gelelim optik bozulmalara. Astrofotoğrafçıların kullandığı optiklerde karşılaştığı en önemli sorunlar; renk bozulmaları (chromatic aberration), biçim bozulması (distortion), vinyet, astigmatizm ve komadan oluşuyor. Genelde lensler bu bozulmaları en açık diyafram değerinde ve daha da çok tam çerçeve (full frame) kameralarda göstermeye meyillidir.


En açık diyafram değerinde bile çok yüksek bir keskinlik sunan Laowa 15mm f/2, diyaframı kıstıkça daha da keskinleşiyor ve performansı artıyor.


Laowa 15mm f/2 ile çekmiş olduğumuz fotoğrafları incelediğimizde en açık diyafram değeri olan f/2’de çekilmiş fotoğraflarda köşelerde bulunan büyük ve parlak yıldızlarda koma görüyoruz. Diyaframı kıstıkça ve özellikle f/2.8’den sonra koma oldukça azalıyor. Aynı şekilde en açık f/2 diyaframında fotoğrafın köşelerindeki yıldızlarda renk bozulmaları gözlemlenebiliyor. Ancak diyaframı kısmaya başlar başlamaz, f/2.8’den itibaren, renk bozulmaları hatrı sayılır derecede azalıyor.


25 saniye pozlama. ISO4000. f2.0

f/2 ile çekilmiş yukarıdaki fotoğrafın sağ ve sol üst köşeleri ve tam ortadan alınmış örnekler.

Astrofotoğraçılıkta optik kalitesinin en önemli ölçüm kriteri köşeden köşeye tam yuvarlak yıldızlar elde etmektir.


Yukarıdaki tek kare ham fotoğrafın köşelerinden ve ortasından alınmış olan örneklerde özellikle köşelere bakıldığında parlak yıldızlarda renk saçaklanmaları (bozulmaları) ve koma gözlemleniyor. Bu fotoğrafın en açık diyafram olan f/2’de çekildiğini göz önünde bulundurmalıyız.

Aşağıdaki örnekte ise diyaframı f/2.8'e kıstığımızda renk bozulmalarının ve koma’nın oldukça azaldığını görebiliriz.

25 saniye pozlama. ISO1000. f2.8


Sonuç: 15 mm’lik ultra geniş açı bir lens’in hiç biçim bozulması göstermemesi ve f/2 gibi açık bir diyafram değerine sahip olması bu lensi geniş açı astrofotoğrafçılık için biçilmiş kaftan yapıyor. En açık diyaframında köşedeki büyük ve parlak yıldızlarda koma ve renk bozulmaları gösterse bile bu açıklıkta da fazlasıyla tatmin edici ve keskin bir performans sergiliyor. Diyaframı f/2.8’e getirdiğinizde ise renk bozulmaları ve koma oldukça azalıyor ve lens harika bir performans sunuyor.


Laowa 15mm f/2 Zero-D, biçim bozulması göstermemesi, minimum netleme mesafesinin 15 cm olması gibi sıradışı optik özelliklerini, optik ve malzeme kalitesini göz önüne aldığımızda geniş açı astrofotoğrafçılık için çok başarılı bir lens olsa bile astrofotoğrafçılık haricinde de sizi fazlasıyla memnun edecek ve yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz harika bir üst düzey lens. Stellar Xperiences ekibi olarak bu lensi kullanmaktan çok keyif aldık ve setimizin elzem bir parçası olarak çantamızda yerini aldı.


Laowa ürünlerine Stellar Xperiences takipçilerine özel indirim fırsatları ile sahip olmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Sony A7III ve Laowa 15mm f/2 lensi ile çekilmiş fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz. Fotoğraflar Stellar Xperiences kurucularından Can İnellioğlu tarafından çekilmiş ve işlenmiştir.

38 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör