top of page
SKY TRACKER İLE GENİŞ AÇI ASTROFOTOĞRAF KURSU
Takip Cihazı.jpg

Tarih             
Yer                 
Konaklama    
Kurs Ücreti 
Seviye          

Süre             
Kontenjan 

: 8 - 11 Temmuz 2021

: Ereğli, Konya

: Özkoçlar Butik Hotel
: Belirlenecek (KDV Dahil)

: Orta İleri

: 3 Gece - 4 Gün

: Min. 5 - Maks. 9

ÖNEMLİ NOT: Kurs, COVID-19 pandemi koşullarına göre netleşecektir. Kurs, yapılacağı tarihlerde geçerli olacak COVID-19 önlemleri ve/veya yönetmelik / kararname / mevzuatlar göz önünde bulundurularak ve bu maddelere uyularak gerçekleştirilecektir. Stellar Xperiences, konaklama yerinde değişiklik yapma ve kursu iptal etme hakkına sahiptir.

Geniş Açı Astrofotoğrafçılık seviyesini çok daha ileriye taşımak isteyenler için hazırladığımız bu kursta, kamera, lens, tripod ve takip cihazı seçimi, çekim öncesi planlama, takip cihazı kurulumu, polar hizalama, çekim ayarları, istifleme ve ileri seviye fotoğraf işleme teknikleri gibi ileri konularda bilgi sahibi olabileceksiniz. 

 

Neler Öğreneceksiniz?

 

Ekipman Seçimi: Kursiyerlerimiz teorik eğitim süresince geniş açı astrofotoğrafçılık için öncelikli olarak kamera, lens, tripod ve takip cihazı seçimi konusunda detaylı olarak bilgilenecek, uygun ekipman seçimi yapabilmek için dikkat etmeleri gereken kriterleri öğrenecek ve kullandıkları / kullanacakları ekipmanları daha iyi tanıyabileceklerdir. Bu sayede, kursiyerlerimiz yeni ekipman alırken almaları gereken ekipmanları detaylı olarak analiz edip doğru ekipman seçimi yapabileceklerdir.

 

Astrofotoğraf Planlama: Teorik eğitim süresince kursiyerlerimiz samanyolu, takımyıldız fotoğraf çekimleri için kısa ve uzun dönemli olarak planlama yapabilecekleri yazılımları ve uygulamaları kullanmayı öğrenip, kullandıkları ekipmanlarına, çekim lokasyonlarına ve zamana göre fotoğraf planlamaları oluşturabileceklerdir. Uygulama aşamasında ise, kursiyerlerimiz önceden yaptıkları planlamaları sahada kesinleştirip, planlamasını yaptıkları kompozisyonlara hazır hale gelebileceklerdir.

 

Ekipman Kurulumu, Fotoğraf Çekimi, Ayarlar: Teorik eğitim süresince kursiyerlerimiz öğrendikleri ekipman kurulumu, polar hizalama gibi ayarları sahada Stellar Xperiences ekibinin desteği ile uygulayacaklar ve pratik beceri kazanabileceklerdir. Samanyolu ve takımyıldız fotoğraf çekimleri için kamera içi fotoğraf çekim ayarlarını ve farklı çekim tekniklerini öğrenebileceklerdir. Uygulama aşamasında ise, kursiyerlerimiz öğrendiği bu ayarlar ile fotoğraf çekme imkanı bulup, kamera içerisindeki gerekli tüm ayarlara hakim olmayı öğrenebileceklerdir.

 

Fotoğraf İşleme: Kursiyerlerimiz astrofotoğrafçılığın en önemli aşamalarından olan fotoğraf işleme ile ilgili farklı teknikler ve yazılımlar kullanabilecek, eğitim süresince kendi çekmiş oldukları fotoğrafları işleyebileceklerdir. Kursiyerlerimiz takip cihazları ile uzun pozlanmış fotoğrafları, sahada çektiği statik ön plan fotoğrafları ile birleştirmeyi ve bu fotoğrafları detaylı işlemeyi öğrenebileceklerdir. 

 

Neler Gerekli?

∙ DSLR veya aynasız dijital fotoğraf makinesi (Full Frame / APS-C)

 

∙ Geniş Açı Lens

(Full Frame; 35mm veya daha geniş) (APS-C; 24mm veya daha geniş)

 

∙ Takip Cihazı / Sky Tracker (MSM Rotator, iOptron SkyTracker, Skywatcher Star Adventurer Pro vb.)

 

∙ Tripod (tercihen başlığı sökülebilen ve ağırlık taşıma kapasitesi yüksek ve sağlam)

 

∙ Yedek Batarya/lar

 

∙ Hafıza Kartları (Yedekli olması tavsiye edilir)

 

∙ Kafa Lambası (Kırmızı ışığı olan) ve yedek pil

 

∙ Kalın ve Sıcak Tutan Kıyafetler (Fotoğraf çekimleri gece yapılacağı için yaz mevsimi de olsa sıcaklık değerleri düşük olabilir)

 

∙ Trekking Botları (Kurs, fotoğraf çekim lokasyonlarında arazi koşullarında yürüme gerektirmektedir. Buna göre ayakkabı seçimi yapılması tavsiye edilir)

 

∙ Kişisel Sigorta (Stellar Xperiences başınıza gelebilecek olası kazalardan sorumlu değildir. Detaylar için Hüküm ve Koşullar kısmını inceleyiniz)

 

∙ Dizüstü Bilgisayar (İçerisinde Adobe Lightroom, Adobe Photoshop ve Stellarium yüklenmiş olması gerekmektedir). PC (windows) kullanıcıları için Sequator, Mac (MacOs) kullanıcıları için Starry Landscape programları kurulmuş şekilde hazır olmalıdır.

 

∙ Maske, dezenfektan, kişisel sağlık ürünleri (Covid-19 önlemleri için)

Kurs Programı 

 

Çarşamba:
Varış

Perşembe        

Gündüz   : Track Teori (ekipmanlardan biri kurulu olsun, konular kurularak gösterilerek anlatılacak)

Gece        : 0.5x Takip hızı ile fotoğrafların çekilmesi

Cuma            

Gündüz   : Tek kare 0.5x takip ile çekilmiş fotoğrafların işlenmesi

Öğlen      : Blending Teori + İstifleme Teori 

Gece        : 1x takip hızı ile tek kare gökyüzü ve yeryüzü karelerinin çekilmesi

Cumartesi        

Gündüz   : 1x takip hızı ile tek kare gökyüzü ve yer yüzü karelerinin işlenmesi 

Gece        : 1x takip hızı ile istiflenmek üzere yeryüzü ve gökyüzü karelerinin çekilmesi
 

Pazar        

Gündüz:    Fotoğraf İşleme
 

Nasıl katılabilirsiniz?


1. Buraya tıklayarak Hüküm ve Koşulları okuyunuz.
2. Hüküm ve Koşulları kabul ediyorsanız buraya tıklayarak Başvuru Formunu doldurunuz.
3. Formu doldurduktan sonra aşağıdaki hesap numarasına kurs bedelini yatırmanız halinde kaydınız alınmış olacaktır.Hesap Bilgileri:


Hesap Sahibi: Mustafa Aydın
IBAN: TR840006400000142980044475
İş Bankası Gölbaşı Şubesi
Şube Kodu: 4298
Hesap No: 0044475

Geçtiğimiz yıl Kızıldağ'da gerçekleştirdiğimiz Geniş Açı Astrofotoğrafçılık Kursumuzdan görüntüler...
 

bottom of page