top of page
l-enhance.png
d1682753da53d80c0243358dbfee0cc1.jpg

OPTOLONG
 

L-eNhance Renkli CMOS, CCD ve DSLR Kameralar için Dual Dar Bant Filtre

 

 

 

 

 

 


Optolong L-eNhance, DSLR (dijital SLR), renkli CMOS ve monokrom CCD kameralar için tasarlanmış dual bantlı bir filtredir. Bu filtre amatör astrofotoğrafçıların, parlak, yoğun ışık kirliliği olan alanlarda bile zengin bir astronomik görüntü elde etmesine olanak tanır. H-Alpha, H-Beta ve Oxygen III nebula emisyonlarını etkin bir şekilde izole eder ve maksimum %90'a kadar geçişlerini sağlar.

Optolong L-eNhance'in iki ayrı versiyonu bulunur:
 

★ 1.25"(1 1/4" mounted)

★ 2" mounted for eyepiece

1. L-eNhance Hakkında 
 

Yoğun kentleşme ve buna bağlı ışık kirliliği, tüm amatör astrofotoğrafçılar için büyüyen bir sorun haline geldi. Işık kirliliği sorununa yönelik mevcut çözümler pahalı ve tek renkli bir mono kamera, çeşitli dar bant filtre türleri ve bir filtre tekeri satın almayı gerektiriyor.

 

Optolong L-eNhance ise amatörler için ekonomik ve pratik bir çözüm sunuyor. L-enHance DSLR (dijital SLR), renkli CMOS ve monokrom CCD kameralar için tasarlanmış dual bant bir filtredir. Bu filtre, H-Alpha, H-Beta ve Oxygen III nebula emisyonlarını etkin bir şekilde izole eder ve %90'a kadar ışık geçişini sağlar. Işık kirliliğine sahip gökyüzünde kullanılır ve zorlu koşullara rağmen mükemmel sonuç verir.
 

Hidrojen evrendeki en yaygın ve en eski elementtir. Bilim adamları, hidrojenin uzaydaki görünür maddenin %90'ından fazlasını oluşturduğunu düşünüyor. Güneşimiz 5 milyar yaşındadır ve nükleer füzyonunun ana elementi hala daha Hidrojendir. Sülfür elementinin ise çok fazla bilimsel önemi yoktur. Bu yüzden H ve O'yu görünür tutmak yaşamın keşfi için elzemdir.

Bu nedenle, H-a, H-b, O3 ve O2'yi görünür kılıyor ve Sülfür'ü azaltıyoruz.

 

2. Spektrum ve Karakteristik
 

Sbustrate: B270
Thickness: 1.85mm
Tpeak:  T>90%
Blocking range: 300-1000nm
Blcoking depth: light pollution  line blocking >99%
Surface quality: 60/40
Transmitted Wavefront RMS: λ/4
Parallelism: 30s

Aşağıdaki grafik nasıl okunur?
 

▲ Yatay eksen Nanometre (nm) cinsinden Dalga Boyunu verir.

▲ Dikey eksen ise % cinsinden ışık geçirgenliğini verir.

▲ BEYAZ çizgi filtrenin ışık geçirgenliğini gösterir.  SARI çizgiler yapay çizgilerdir. H-Beta çizgisi MAVİ, OIII çizgisi YEŞİL ve H-Alfa çizgisi ise KIRMIZI renk ile gösterilmiştir.
 

bottom of page