top of page

OPTOLONG
 

L-Pro Işık Kirliliği Filtresi

 

 

 

 

 

 

 

 

Optolong L-Pro multi-bandpass filtredir ve ışık geçiş bandını maksimize ederek üst düzey bir renk dengesi sunar. 

 

Sağladığı dengeli ışık geçişi, gökadalar, yansıma bulutsuları ve küresel yıldız kümeleri gibi geniş bant emisyon nesnelerinin minimum color cast'e sahip astrofotoğraflarının çekilmesine olanak tanır. L-Pro, ışık kirliliğini fotoğraftan yok etmek için en iyi seçimdir.

L-Pro Versiyonları:

★ 1.25"(1 1/4" mounted), 2" mounted for eyepiece

★ SLR Camera clip filters: EOS-C, NK-FF, Sony-FF

1. L-Pro hakkında 
 

Optolong L-Pro (L-Profesyonel) filtre, çeşitli derin uzay nesnelerinin görünürlüğünü iyileştirmek için tasarlanmıştır. Cıva buharlı sokak lambaları, Sodyumlu lambalar ve atmosferimizdeki nötr oksijen emisyonunun neden olduğu istenmeyen doğal ışık (yani gökyüzü parlaması/skyglow) emisyonlarının fotoğrafa olumsuz etki etmesini önler.

L-Pro filtresi yüksek ışık kirliliğine sahip bölgelerde çekilen astrofotoğraflardaki kontrastı arttırır ve detayları ortaya çıkartır.

Kullanım Alanı

Gözlem ve astrofotoğrafçılık için uygundur.

L-Pro filtresi, sürekli spektrumlu uzay nesnelerine karşı çok düşük bir iletim azaltma oranına sahiptir ve bu nedenle galaksileri, yansıma bulutsularını ve küresel yıldız kümelerini fotoğraflarken ışık kirliliği kaynaklarını bastırmada oldukça etkilidir. Aynısı görsel yıldız gözlemleri için de geçerlidir.
 

L-Pro filtresi tek başına kızılötesi dalga boylarını bastırabilir ve bu nedenle CCD'lerle “L” görüntü çekimlerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Işık kirliliği filtresi, ışık kirliliğinin etkilerini ortadan kaldırmaz veya nesnenin parlaklığını artırmaz. Çoğu durumda, bulutsuyu da aydınlatmaz. Ancak bulutsu ile gece gökyüzü arasındaki kontrastı arttırır.

UYARI: Optolong'un filtreleri güneş gözlemi için tasarlanmamıştır. OPTOLONG FİLTRE İLE GÜNEŞE BAKMAYIN. Uyarıyı dikkate almazsanız KÖR olma riskiniz vardır.

 

Teknik Veriler:
 

  • Optik cam ince malzeme

  • Spektrum: 380-750nm

  • Yüzey Kalitesi: 60/40 (Bakınız MIL-O-13830)

  • Her iki yüzey üzerinde doğru 1/4 dalga cephesi ve < 30 saniye paralellik sağlamak için optik cilalanmıştır.

  • Büyük bulutsu emisyon hatlarında yüksek iletim (yani H-alpha 656nm, OIII 496nm&500nm, SII 672nm ve H-beta 486nm).

  • Hassas olarak bant-dışı ışık engelleme, özellikle yapay ışık kirliliğinin ana emisyon hatları (yani Na 589nm, Hg 435nm ve 578nm).

 

2. Spektrum ve Karakteristik
 

Aşağıdaki grafik nasıl okunur?
 

▲ Yatay eksen, Nanometre (nm) cinsinden Dalga Boyu'dur.

▲ Dikey eksen, % cinsinden ışık geçirgenliğidir. 

▲ KIRMIZI çizgi filtrenin iletimini gösterir. Yapay emisyon çizgileri TURUNCU renkte gösterilmiştir. Ve takımyıldızdan gelen emisyon çizgileri YEŞİL renkle gösterilmiştir.


 

Optolong LPS filter L-Pro for deep sky n
Screenshot 2021-06-26 at 12.51.59.png
bottom of page