top of page

Cassiopeia (Kraliçe) takımyıldızı

Gecelerimizi süsleyen ve en belirgin takımyıldızlarından olan Cassiopeia (Kraliçe takımyıldızı, Koltuk takımyıldızı ya da basitçe W), modern 88 takımyıldızdan biridir. Ayrıca, Batlamyus'un listelediği 48 takımyıldızdan biri. En güzel Kasım gecelerinde gözlemlenir.

Parlak yıldızlarının isimleri de şunlardır (soldan itibaren): Caph, Schader, Gamma Cassiopeia Ruchbah ve Segin.

Mitolojik olarak çeşitli efsanelere sahip bir takımyıldızdır


Mitolojik hikayesi


En çok bilinen efsaneye göre adını, Etiyopya Kralı Cepheus'un eşi Cassiopeia'dan alır. Cassiopeia, deniz perilerinden daha güzel olduğunu söyleyecek kadar kibirlidir. Bunun üzerine deniz perileri bu durumu Poseidon'a şikayet eder. Çünkü onurları kırılmıştır. Poseidon duyduklarından sonra Etiyopya'yı sular altında bırakmak için bir deniz canavarı gönderir. Panikleyen Cepheus bir kahine danışır ve kızı Andromeda'yı kurban etmesi koşuluyla şehrinin kurtulacağını söyler. Kral ikna olmasa da halkın da baskısıyla kızını kurban etmeyi kabul eder ve kıyıya zincirler. Kız canavarı beklerken şehrin üstünden geçen Perseus ona aşık olur ve onu kurtarır. Bu olayla birlikte Andromeda da Cassiopeia Takımyıldızının komşusu haline gelir.


Cassiopeia’yı gökyüzünde nasıl bulabiliriz?


İnsanların oldukça ilgisini çeken Cassiopeia, Kuzey Yarım Küre'de yıl boyunca tüm güzelliği ile görülebilmektedir. Ancak yine de gözlemleyebilmek için ışık kirliliğinden uzaklaşmak gerekmektedir. Bildiğimiz gibi ışık, en parlak yıldızlarının dahi parlaklığını bastırabilmektedir. Gökyüzünde “W” şeklinde gözüken ve oldukça kolay bulunan bir takımyıldızdır.

Telefon, tablet ve bilgisayarlara yükleyebileceğiniz aplikasyonlarla veya gök atlasından gökyüzündeki yerlerini kolaylıkla bulabilirsiniz.


Günümüzde Cassiopea


Günümüze kadar gelen tüm efsaneler kitaplarda, filmlerde ve resimlerde yansımasını bulmuştur. Hatta bunlardan bazılarını çoğumuz izlemiş veya duymuşuzdur. "Yeşil Yol", "Evrendeki Gençler" ve "Langolier" Cassiopea Takımyıldızına ve efsanesine yer veren bazı filmlerdir. Okuyucu ve izleyiciler; filmler, kitaplar ve resimlerle birlikte daha görkemli hale gelen takımyıldızını hem çok sevmiş hem de bilgi sahibi olmuştur.


Tüm gökyüzü geçmişten günümüze efsanelerle örtülmüştür, bu da yıldızları insanlığa daha yakın ve daha değerli kılar.
Kaynak:


1.269 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page