top of page

Rozet Bulutsusu

Bu kozmik görüntü, Dünya’dan yaklaşık 5200 ışık yılı uzaklıkta olan Rozet Bulutsusu’na (Rosette Nebula) aittir. Görmüş olduğunuz görüntü StellarXperiences ekibinden Mustafa Aydın tarafından çekilmiştir.


Bu bulutsunun görünümü ilk bakışta bir gül çiçeği veya rozete benzemektedir. Bazıları tarafından insan kafatasına da benzetildiği için “Kafatası” gibi bir takma isim ile de karşımıza çıkar.

Rozet bulutsusu Tekboynuzlu takımyıldızı içerisindeki dev moleküler bulutunun içerisinde bulunan H II bölgesidir.


H II bölgeleri, yüzlerce ışık yılı genişlikte olabilen, içerisinde yıldız oluşumlarının gerçekleştiği kısmen iyonize gaz bulutlarıdır. Şekil olarak ise hepsi kendine özgüdür. Bunun sebebi o bölgedeki yıldızların ve gazların düzensiz dağılımıdır. Bu bölgelerde oluşan kısa ömürlü mavi yıldızlar, çevredeki gazı iyonize eden bol miktarda ultraviyole ışık yayar.

Rosette bulutsusunda bulunan NGC 224 bir açık yıldız kümesidir. Açık yıldız kümesi, birkaç bin yıldızdan oluşan yıldız grubudur. Bu kümeyi oluşturan yıldızlar aynı dev moleküler buluttan oluşmuşlardır ve yaklaşık olarak aynı yaştadırlar. Açık yıldız kümesi galaktik küme olarak da bilinir. Açık yıldız kümeleri diğer kümelerle ve gaz bulutlarıyla yakın temaslarda bulunarak bozulurlar. Bu bozulmalar hem galaksinin ana bölümüne doğru yer değiştirmelere hem de küme elemanlarının yakın temasların içine doğru kaybıyla sonuçlanır.

NGC 2244 kümesindeki sıcak yıldızlar da Rozet Bulutsusu'ndaki merkezi deliğin sebebidir. Bu delik, yıldızların radyasyonunun gazı uzaklaştırmasının bir sonucudur. Rozet Bulutsusu ve NGC 2244 kümesi, yaklaşık 130 ışık yılı çapındadır ve bu da dolunayın yaklaşık beş katı büyüklüğündedir. Rozet bulutsusunun kütlesi yaklaşık olarak 10.000 Güneş kütlesi kadardır. Bu da Rozet'i bilinen en büyük emisyon bulutsularından biri yapar.

Açık küme NGC 2244, dürbünle görülebilir, ancak bulutsuyu gözlemlemek için, ışık kirliliği olmayan bir bölge ve çok iyi optiğe sahip bir teleskop gerekir. Bulutsunun kırmızı rengi çıplak gözle görülemez.

Bulutsunun tam olarak neresini temsil ettiğini belirlemek çok zor olsa da, NGC Kataloğu'nda Rozet Bulutsusu civarında dört bulutsu listelenmiştir. Bu bulutsuların hepsi, astronomların burada yalnızca tek bir bulutsu olduğunu fark etmesinden önce, 18. ve 19. yüzyıllarda, görsel olarak keşfedilmiştir.

Rozet Bulutsusu, büyük teleskoplarla bile gözlemlenmesi zor bir nesne olduğu için parça parça keşfedildi.

İngiliz gökbilimci John Herschel NGC 2239'u, Alman gökbilimci Albert Marth NGC 2238'i, Amerikalı gökbilimci Lewis Swift ise NGC 2237 ve NGC 2246'yı keşfetmiştir.

Her daim yukarı bakmaya devam etmemiz dileğiyle…


152 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page